Tek Kurşun, Milyonlarca Can; BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINI BAŞLATAN SUİKAST20.yüzyılın başlarına gelindiğinde Avrupa siyaseti, her an patlamaya müsait bir bomba gibiydi. Avusturya-Macaristan veliahtının suikastı, bardağı taşıran son damlaydı. Artık savaş kaçınılmazdı.

Sırbistan'ın dışında yaşayan Sırplar, yaşadıkları toprakların Sırbistan'a bağlanmasını istiyorlardı. Bu amaçları doğrultusunda Kara El adlı gizli bir örgüt kurdular. Sırp milliyetçileri bu örgütün çatısı altında faaliyetlerini sürdürüyordu.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun veliahtı olan Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand ve eşi Sophia, Bosnalı Sırplara gövde gösterisinde bulunmak amacıyla 28 Haziran 1914'te Saraybosna'yı ziyaret etti. Bu ziyaretin, Sırpların milli bayramı olan Aziz Vitrus Günü'ne denk gelmesi Sırpların büyük tepkisini çekti.

İşe koyulan Kara El örgütünden 7 Sırplı genç, Arşidük Franz Ferdinand'ı karşılamaya gittiler. İçlerinden Nedeljko Cabrinovic adlı genç, fırsatını yakaladığı bir anda aracın altına el bombası fırlattı. Arşidük'ün arabasına isabet etmeyen bomba, onu takip eden arabaların yanında patladı. Arşidük ve eşi, mucize eseri yara almadan kurtuldu.

Bombayı fırlatan genç yakalanırken diğerleri kaçmayı başardı. Arşidük ve heyeti, ne yapacaklarına karar vermek için bir telaşla şehir meydanına doğru yola koyuldular. Konvoyun en önündeki araç yanlış yola sapınca konvoy durdu. Konvoy geri geri giderken, karışıklıktan istifade eden 19 yaşında ki Sırplı Gavrilo Princip, tabancasına hızlıca davranıp 2 el ateş etti. Merminin bir tanesi Arşidük'ün boğazına isabet ederken bir diğeri de Arşidük'ün hamile eşi Sophia'nın karnına isabet etti.

Yakalanan genç verdiği sorgudaki ifadede, “2. ateşi aynı arabada bulunan Bosna-Hersek valisi Oskar Potiorek'e açtığını, Arşidük'ün hamile eşi Sophia'ya yanlışıkla isabet ettiğini, bundan dolayı üzgün olduğunu” belirtti. Gavrilo Princip, kanunlara göre 20 yaşından küçük olduğu için idam edilmedi. 1918 yılında vereme yakalanarak öldü.

Bu suikasttan hemen bir ay sonra, 28 Temmuz 1914'te Avusturya-Macaristan, Sırbistan'a savaş ilan etti. Rusya soydaşı Sırbistan'ı destekleyince, Almanya da Avusturya-Macaristan'ın yanında olacağını belirterek Rusya'ya savaş açtı. Böylece tek bir kurşun, milyonlarca insanın ölümüne sebep olan Birinci Dünya Savaşı'na yol açtı.

Kaynakça:                  

Yazıyı Paylaşmak İSTERMİSİN?

BENZER YAZILAR

Sonraki Yazım
« Prev Post
Önceki Yazım
Sonraki yazım»

11 yorum

yorum
4 Ağustos 2017 14:39

Bir nevi kelebek etkisi gibi.

Yanıtla
avatar
4 Ağustos 2017 14:41

Dediğiniz gibi, tarihte bunun çok örneği var. Olaylar, tahmin dahi edemeyeceğimiz yerlere gidebiliyor.

Yanıtla
avatar
4 Ağustos 2017 15:23

Savaşları Küçük olaylar çıkarmış gibi görünse de, gerilerde yatan birikmiş, kıvılcım misali sorunlar var. Hala da tarihten ders alınmıyor :/

Yanıtla
avatar
4 Ağustos 2017 16:56

Kesinlikle. Bir kriz patlak verdi mi, işler geri dönülmez bir hal alıyor.

Yanıtla
avatar
4 Ağustos 2017 19:16

Çok teşekkürler efendim, daha fazlası için lütfen takip edin.

Yanıtla
avatar
6 Ağustos 2017 01:03

Bir tek kurşun insanların kaderlerini toptan etkileyebiliyor. Çok değerli bir anlatıydı. Rahmetli tarih öğretmeni ablamın bana anlattıkları geldi aklıma. Teşekkürler.

Yanıtla
avatar
6 Ağustos 2017 08:16

Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olur inşallah..

Değerli Yorumunuz bizi mesut etmiştir. Teşekkür ederiz.

Yanıtla
avatar
13 Ağustos 2017 19:48

Yanlış hatırlamıyorsam o tek kurşun görünürdeki sebepti. Savaşın asıl nedeni ise Kraliçe Victoria'nın iki torunu İngiltere Kralı ve Alman Kaiser'inin petrol yataklarını ele geçirme yarışıydı.

Yanıtla
avatar
13 Ağustos 2017 20:39

Nursel Hanım Selçuk kardeşimin bu sorunuzu en iyi şekilde cevaplandiracaginsan eminim ancak kendisine bildirim gitmedigi icin yormunuzdan haberi olmamis olabilir.(Editor olarak cevaplamak bana düşmüş durumda)

Evet görünürdeki sebep O atılan kurşun. Asıl sebep ise sizin dediğiniz de girebilir ancsk detayli bir cevap verebilmemiz icin 2.Abdulhamiten bu yana yasanan gelismeleri Avrupa devletlerinin dis politikadaki tutunlarina bakarak genel ve asil sebep soyleyrbiliriz. Belki tarih ders kitaplarinda su asil sebeo diye aciklanmaya çalışılsa da boyle dunyaca girisilmis bir savasi bir kac cumle ile neden olarak gostermek basite kacar.

Ezcümle birinci dunya savasina sebep olan madde yoktur maddeler sebepler vardir. Diyelim.

Yorumunuz.ve ilginiz icin teşekkür ederim

Yanıtla
avatar
14 Ağustos 2017 19:10

Yorumunuzu yeni gördüm kusuruma bakmayın efendim.

Dediğinizde haklısınız. Lakin bu savaşın bir iki değil onlarca sebebi vardır. En görünürdeki sebeplerı; diğer Avrupa ülkelerine göre daha geç gelişen Almanya ve İtalya'nın ham madde için sömürgecilik arayışına girmesidir. Bu durum ise bir kaç asırdır sömürgeciliğin kitabını yazmış İngiltere ve Fransayı rahatsız etmiştir.

Diğer görünürde ki bir olay silsilesi ise yazının son paragrafında verdiğim durum. Ülkelerin savaştan önce birbiriyle olan antlaşmaları durumu domino taşı misaline getirmiştir.

Yazının başında belirttiğim gibi Avrupa siyaseti içi barut dolu bir fıçı misali her an patlamayı beklemekteydi. Bu suikast barutu ateşleyen bir kıvılcım oldu. Yorumuz için teşekkür ederim efendim.

Yanıtla
avatar