BU KOVAN TARİH DOLU...

5 Ağustos 2017 Cumartesi

Çöl Kaplanı: Medine Müdaafi Fahreddin Paşa

Birinci Dünya savaşında Hicaz cephesinde kutsal topraklar Medine'yi İngilizlere karşı savunan Osmanlı birliğinin komutanı olan Fahreddin Paşa, askerleriyle Medine'yi öylesine savunur ki, o günden sonra "Çöl Kaplanı" lakabıyla anılmaya başlanır.

Fahreddin Paşa
        Cahil Arap kabile liderlerini satın alan İngilizlerin kuşatması altındaki Medine'yi kahramanca savunurken, açlıkla da mücadele eden askerlerine "çekirge yemeleri talimatını" vermesiyle akıllarda yer edinen Fahreddin Paşa Osmanlı Devleti'nin yıkılış dönemine imzasını altın harfle atan komutan, Ümmet bütünlüğünü savunan iyi bir Müslüman ve gözü kara bir Osmanlı askeri olarak tarihe altın harflerle şanlı bir direnişi kazımıştır adeta. 

       Cahil Arap kabile liderlerinden olan Şerif Hüseyin’i, isyan edip Osmanlı'dan kopmaları halinde bağımsız devlet vaadiyle kışkırtan İngilizlere karşı, kahramanca direnip teslim olmayan Fahreddin Paşa'nın Medine'yi savunduğu kadar yaptığı bir büyük hizmeti ise Hazreti Peygamberin kutsal emanetlerini İstanbul'a göndermesidir.

İngilizlere biat edip Osmanlı'yı arkadan vuran Mekke Şerifi Hüseyin'in isyanını bastırmak için 4. Ordu kumandanı Cemal Paşa tarafından 1916'da Medine'ye gönderilen Fahreddin Paşa, Mekke Valisi Galip Paşa'nın beceriksiz idaresi yüzünden gittikçe büyüyen isyanın tüm Arap yarımadasına yayılmasıyla Medine dışındaki tüm şehirler isyancıların eline geçti. Yaklaşan tehlikeyi görerek Medine ve çevresinde 100 km'lik bir emniyet şeridi oluşturan Fahreddin Paşa, imkansızlıklar içerisinde 2 yıl 7 ay boyunca İngilizler ile yerli işbirlikçileri olan çöl bedevilerine karşı Medine'yi savundu.
İngilizlere biat edip Osmanlı'yı arkadan vuran Mekke Şerifi Hüseyin
 Osmanlı askerleri, İngilizlerin kuşattığı Medine'de sefalet ve açlıkla da mücadele ederken, asla pes etmeyi düşünmeyen Fahreddin Paşa, Ordu'ya verdiği "Evlatlarım herkes çekirge yesin!" emriyle neleri göze aldığını da ortaya koydu.

30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Ateşkes Mütarekesi imzalanmış ve anlaşma gereği Osmanlı Devleti'nin Medine'yi 48 saat içinde İngilizlere teslim etmesi gerekmekteydi. Beyninden vurulmuşa dönen Fahreddin Paşa, Peygamber kentini İngilizlere teslim etmeyi aklından bile geçirmemiştir.

Hazreti Peygamberin kabri önünde topladığı askerlerine tarihe geçecek şu konuşmayı yapar: 
"Ey insanlar, malumunuz olsun ki bütün kahraman askerlerim, bütün İslam'ın sırtını dayadığı yer, manevi gücün desteği olan Medine'yi, son fişengine, son damla kanına, son nefesine kadar korumaya ve kollamaya me'murdur. Bu asker Medine'nin enkazı ve nihayet Ravza-ı Mutahhara'nın yeşil türesi altında, kan ve ateşten dokunmuş kefenle gömülmedikçe, Medine-i Münevvere kalesinin burçlarından ve yeşil kubbesinden al sancağı alınmayacaktır. Ey Osmanlı ordusunun yiğit subayları! Ey her cenkte cihanı tir tir titretmiş, yiğit Mehmetçiklerim! Gelin hep beraber Allah'ın ve işte huzurunda huşu ve aşk içinde gözyaşları döktüğümüz peygamber'in karşısında, aynı yemini tekrar edelim... Ve diyelim ki; Ya Resulallah, biz seni bırakmayız!.. "

Ama ne yazık ki barış yapılmış ve yapılan antlaşmaya göre Medine’nin biran evvel boşaltılması gerekiyordu. Fahreddin Paşa kanının son damlasına kadar savaşmak istese de hem İstanbul’dan yapılan baskılar, hem de İngilizlerin Medine’yi bombalayıp Ravza-ı Mutahhara’yı yıkıp, paramparça edeceği ihbarı gelmesi üzerine gözleri yaşlı bir şekilde ve oldukça üzgün olarak çok sevdiği kutsal şehir Medine'yi Mondros Mütarekesi'nden 72 gün sonra teslim etmek zorunda kalmıştır.

Ömer Fahreddin (Türkkan) Paşa
Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa soyadı kanunu ile “Türkkan” soyadı alarak vatanına sevgisini bir kez daha kanıtlamıştır. 5 Şubat 1936'da Türk Silahlı Kuvvetleri'nden tümgeneral rütbesiyle emekliye ayrılan Fahreddin Paşa, 22 Kasım 1948'de hakkın rahmetine kavuşmuştur. Vasiyeti üzerine Rumelihisarı'na defnedilmiştir.
Bir Fatiha’ya vesile olması dileğiyle tarihimizin bu büyük kahramanın hayatını kısaca özetlemeye çalıştım, Ruhu Şaad olsun…

KAYNAKLAR

- Feridun Kandemir, Medine Müdafaası Peygamberimizin Gölgesindeki Son Türkler Fahreddin Paşa
- Talha Uğurluel, Mekanlar ve Olaylarla Hz. Muhammed'in Hayatı (Mekke-Medine)
-  İsmail Bilgin, Medine Müdafaası / Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa

22 yorum:

 1. Bu savunmasından dolayı isyankar ilan edilmiyormuydu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle birsey vakii olmamış, aksine esir kampından kurtarıldıktan sonra Afganistan büyük elçiliğine atanıp iadesi itibar edilmiş, devlet töreni ile defnedilmiştir.

   Sil
 2. Hükumetin teslim ol çağrısına rağmen 'Peygamber toprağını' düşmana vermem diye direnmişti. Öyle hatırlıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde öyle kalmış aklımda..

   Osmanlı Osmanlı Yapan Degerlerimizden bir tanesi..

   Sil
 3. Çok büyük hayranlıklar beslediğim bir paşadır kendisi. İsmail Bilgin tarafından yazılan Medine Müdafaası kitabını okuduktan sonra hayran olmamak elde değil zaten...

  YanıtlaSil
 4. Paylaşım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederiz..

   Bir şeyler öğretebiliyorsak ne mutlu bize.

   Sil
 5. hiç bilmediğim bir insanı öğrendim saool :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Osmanlı yi Osmanli Yapan Değerli şahsiyetlerimizden..

   Ne şanlı bir tarihimiz var bununla gurur duymalıyız.

   Rica ederiz. Bizim görevimiz.)

   Sil
 6. Peygamber toprağını sonuna kadar koruyup görevimizi yaptık. Yazık ki muvaffak olamadık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle.

   Osmanlı azametini tüm dünyaya gösermistir. Elhamdülillah

   Sil
 7. Tarih severlerin blog sayfası açması ne güzel gurur duydum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Elif Hanım.

   Tarih severlerden ziyade Tarih üzerine y.lisans ve doktoro öğrencilerin oluşturdugu bir site diyelim.

   Değerli yorumunuz için tesekkur ederiz. Her zaman bekleriz.

   Sil
 8. Yanıtlar
  1. İlk önce hoşgeldiniz blogumuza diyelim..

   Yorumunuz için teşekkür ederiz. Umarım sıkılmadan okumuşsunuzdur.

   Sil
 9. bloguma bir bak bir ara. bugün yazmıştım blogunu :)

  YanıtlaSil
 10. Ben de Tarih 2.sınıf öğrencisiyim. Fahrettin Paşa ve arkadaşlarını okuduğumda gözyaşlarımı tutamamıştım. "Siyanür kuyusu" mevzusu da bir hayli yıpratıcıydı :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim yorumunuz için.

   Kesinlikle cok haklisiniz.

   Sil
 11. Emeğinize sağlık. Çok faydalı oldu.

  YanıtlaSil